ראשית, בואו נגדיר מהי אלימות במשפחה – היא כל התנהגות אלימה, מאיימת, מפחידה או מגבילה המתרחשת בתוך משפחה, בין בני זוג או בין הורים לילדים. אלימות יכולה ללבוש צורות רבות, כגון אלימות כלכלית, אלימות פיזית, התעללות מילולית ומינית
התעללות. 'לחצן פרפר' הוקם כדי לסייע לאלו שחווים אלימות במשפחה לצאת מהמעגל הקשה הזה, למצוא מקלט, ולפעמים אפילו להציל את חייהם.

סוגי האלימות השונים וכיצד לזהות אותם
לא תמיד יש סימנים ברורים ושקופים של אלימות במשפחה כשאתה נמצא בה. מעשה האלימות לא תמיד מתבטא בצורה של עין שחורה או זרוע שבורה, כפי שניתן היה לצפות. מצב כזה יכול להיות חמקמק, שכן אלימות היא לא תמיד פיזית, ולא ניתן לזהות אותה לפי ביטויים פיזיים. במקרים רבים, האדם שנפגע מאלימות אינו מכיר או מבין שקיים מצב כזה. כתוצאה מכך, קשה הרבה יותר לזהות את המצב. אם אתה חושד שאתה נתון לאלימות, או שיש לך מישהו קרוב אליך שאתה חושש שהוא נמצא ב
מערכת יחסים אלימה, להלן כמה מצורות האלימות הנפוצות ביותר וכיצד לזהות אותן.

אלימות פיזית
אלימות פיזית היא כנראה סוג האלימות המוכר ביותר, אך חובה לדעת שיש לה גם צורות רבות. זה יכול להתבטא באלימות מתמדת וכואבת, או בהתקפות שמגיעות מעט וכוללות דחיפה, סטירות או אפילו סתם איום באלימות. למשל, הרמת יד באוויר, זריקת חפצים, שבירת דברים סביבך ועוד. כל עוד אתם בקשר שבו אתם לא מרגישים בטוחים, אתם מרגישים מאוימים או מרגישים שהאדם שלידכם עלול לפגוע בך, או שכבר פגע בך בעבר, עליך לפנות ולבקש עזרה.

אלימות רגשית או מילולית
קשה יותר לזהות אלימות רגשית או מילולית, ולפעמים, כשאתה נמצא במערכת יחסים כזו, קשה לזהות מה הגבול – מה הופך את הדיבור הרגיל של מישהו לאלימות? כשאדם אלים כלפיך, הוא יגיד לך את המילים הכי פוגעות וקשות, הוא יגרום לך לפקפק בערך העצמי שלך, הוא יבקר ויאתגר אותך, הוא יתעלם וידחה אותך, הוא יעלב, ישפיל ו. תצעק, הוא ישתמש במניפולציות רגשיות חמורות ויגרום לך לפחד לפעול בחופשיות וכפי שאתה רוצה.

אלימות כלכלית
שליטה היא אחד המאפיינים הבולטים של אלימות במשפחה, ובאלימות כלכלית השליטה הופכת לקריטית עוד יותר. אם אתם במערכת יחסים שבה הצד השני שולט בכל ענייני הכספים של הבית, מונע מכם גישה ומידע על מצבכם הכלכלי, חוסם
הגישה שלך לכסף או מפקחת על ההוצאות שלך, משאירה אותך תלויה כלכלית לחלוטין בהם, גורמת לך לבקש כסף ומחליטה מה מתאים או לא מתאים – כלומר אלימות כלכלית.

אלימות מינית
ישנם מצבים רבים בהם יכולה להתרחש אלימות מינית מחוץ לבית. זה כולל הטרדה מינית, תקיפה ואונס שבוצעו על ידי מכרים או זרים. בגלל זה, לפעמים קשה ליישם את המושג הזה על מערכות יחסים. עם זאת, אלימות מינית יכולה להתרחש בין כותלי הבית, אפילו עם מישהו שאתה כבר מעורב איתו רומנטית. כל התנהגות מינית בלתי רצויה או כפויה, המתבצעת בכוח, גם לאחר שהובעה סירוב, כדרך לשלוט בך – היא אלימות מינית.

אלימות חברתית ורוחנית
למרות שאלימות מתרחשת בדרך כלל במחבוא ובאופן פרטי, היא יכולה להתרחש לפעמים גם במצבים חברתיים, שבהם האדם המתעלל משפיל אותך מול אנשים, לפעמים במסווה של הומור, שולט ומפקח על מה שאתה עושה או לא עושה במסגרת חברתית, מפריד אותך או מרחיק אותך ממסגרות חברתיות, מתמרן אותך כדי לשכנע אותך להתרחק מבני משפחה או חברים, כדי לחזק את שליטתו בך, מנסה לטשטש את הדעות והאמונות הקיימות שלך ולהחליף אותן בדעות שלו, מבטל או מצמצם את הדעות שלך או אמונות, או גורם לך להתבייש בהן וכו'.

בעקבות המצב הבטחוני אנו מצטרפים למאמץ להפיג את חוסר הבהירות ולספק תמיכה לציבור הרחב, עבור כל מי שזקוק.ה לסיוע ועבור כל מי שמעוניינ.ת לספק עזרה

מוזמנים לעבור לחמ"ל המלחמה של הפרפר למציאת דרכים לעזור ולקבל סיוע