ב-ironSource, העובדים שלנו עובדים על פרויקטים משפיעים בתוך ומחוץ למשרד. ישבנו עם פרי שלום משלנו, מפתח SDK בחברת Supersonic, כדי ללמוד עוד על Butterfly Button עטור הפרסים שלו, תכונה לכל אפליקציה או דף אינטרנט שמחבר בין משתמשים עם מומחי אלימות במשפחה ושירותי רווחה כדי לעזור להם לברוח מאלימות במשפחה. כפתור הפרפר זכה במקום הראשון מתוך 157 רעיונות בהאקתון מיכל סלע Safe@Home, אירוע שנוסד במטרה לעודד מפתחים לבנות טכנולוגיות מתקדמות שניתן להשתמש בהן בעתות משבר. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד על סיפור המקור של כפתור הפרפר, ההשפעה החברתית מרחיקת הלכת שלו, והחזון של פרי לעתידו של הפרפר.

תוכל לספר לנו קצת על עצמך וכיצד הגעת לפיתוח SDK?

התחלתי בהיי-טק לפני 11 שנים כמפתח Full stack, וזה לא קשור לפיתוח מובייל. הייתה לי הזדמנות להיכנס לנייד שנה לאחר מכן, כשעוד הייתי סטודנט.

בזמן שסיימתי תואר בהנדסת תוכנה, עבדתי בנייס, שם המוצר העיקרי היה SDK. זה היה הצעד הראשון שלי כמפתח בעולם הפיתוח למובייל, ושם התאהבתי ב-SDKs. בתפקיד הזה ובעבודות המאוחרות יותר, היה לי מזל לעבוד עם פלטפורמות iOS ואנדרואיד במקביל, מה שאפשר לי ללמוד את שניהם בצורה טובה מאוד.

בנוסף לפיתוח SDK, יש לי תשוקה ללמד אחרים. פתחתי חברה עם חבריי בה הדרכתי עובדים אחרים, ונהגתי ללמד בערבים במכללת אפקה. ב-ironSource, אני יכול לחלוק את הידע שלי עם חברי הצוות שלי וללמוד מהם דברים חדשים גם כן.

מהו כפתור הפרפר?

Butterfly Button הוא SDK שניתן לשלב בקלות בכל אפליקציה או אתר אינטרנט ולשמש כפתור בריחה לכל מי שנמצא בסכנה של אלימות במשפחה. כאשר משתמשים לוחצים על הפרפר, הם נכנסים לאזור בטוח דיגיטלי שבו הם יכולים לשתף את מה שעובר עליהם ולקבל עזרה. המאפיין העיקרי שהפרפר מציע הוא חיבור עם מומחים. המשתמש עונה על שלוש שאלות, והפרפר שולח את תשובותיו ישירות לארגוני רווחה כדי שמומחה יוכל לפנות. יש גם חידון עצמי כדי שמשתמשים יוכלו לקבוע אם הם נמצאים במערכת יחסים מסוכנת.

כל הפעילות באזור נשמרת פרטית ודיסקרטית, והיא לא תופיע בהיסטוריית הדפדפן. למרות שזה לא מקום להתקשר אליו בזמן חירום, הפרפר יכול להיות כלי רב עוצמה בסיוע לקורבנות לתכנן להגן על עצמם ולצאת ממצבים שעלולים להיות מסוכנים.

מה עורר את הרעיון של כפתור הפרפר? מה המשמעות של הפרויקט עבורך?

ב-2020 צפיתי בפרק של עובדה על מיכל סלע, נפגעת אלימות במשפחה שנרצחה על ידי בעלה. לאחר מכן, אחותה, לילי, הקימה את פורום מיכל סלע כדי לעזור לנשים אחרות במצבים דומים, ויצרה האקתון בשם Safe@Home.

טיפול באלימות במשפחה ושמירה על הביטחון האישי הם נושאים שמאוד חשובים לי, כאדם שגדל בסביבה אלימה. הסיפור של מיכל נגע בי וידעתי שאני רוצה לעשות משהו כדי לעזור לאנשים במצבים האלה.

היה לי אז ילד קטן והפרפר היה פרויקט גדול מכדי לבצע אותו לבד, אז הצגתי את הרעיון לתלמיד שלי, אביאל בן שלום. שימשתי כיועץ שלו בזמן שהוא פיתח אותו כפרויקט הגמר שלו במכללת אפקה להנדסה.

בשנת 2021, לאחר שפרסמתי את גרסת הבטא של ה-SDK, פניתי לנתנאל עמר, חבר ותיק שלי. הוא מיד האמין בקונספט, ויחד עבדנו מסביב לשעון לפרסום מוצר מוכן לייצור. שנה לאחר מכן, הכנסנו את הרעיון להאקתון Safe@Home ה-3, שם זכינו במקום הראשון.

במהלך ההאקתון תכננו את השלב הבא של כפתור הפרפר. בין יכולות רבות שיהפכו את הפרפר למחליף משחק בתחומו, התחלנו לפתח אפשרות צ'אט אנונימית, חיה שמחברת את המשתמשים למומחים לאלימות במשפחה ברגע זה.

ברכות על הזכייה במקום הראשון! האם משהו השתנה עבורך ועבור כפתור הפרפר מאז ההאקתון? לאן אתה רואה את הפרויקט הולך בעתיד, ואיזו השפעה אתה מקווה שתהיה לו?

הודות להאקתון, הצלחנו לחשוב על רעיונות חדשים ולגבש צוות קטן של מתנדבים שיעבוד על זה. אחד המכשולים שעמדנו בפניהם לפני הפרסום היה מציאת מומחים לאלימות במשפחה לעבוד איתם. אני שמח לחלוק שאנחנו מתפקדים במלואם עם הקשר עם ארגון "אלימות לא 2", שבחרה לשתף איתנו פעולה בישראל.

במבט קדימה, אני מקווה לראות את לחצן הפרפר משולב באופן נרחב באפליקציות ברחבי העולם. אנחנו מנסים להתחבר לארגונים מקומיים נוספים כדי שנוכל להפנות משתמשים למשאבים שנגישים להם לא משנה היכן הם נמצאים. זה עתה הוספנו ערבית לרשימת השפות הזמינות (הפיצ'ר יכול לזהות גם עברית ואנגלית), ובקרוב גם רוסית כדי להגיע לקהל רחב יותר.

כשאנחנו מדברים על השפעה, אני אומר שלפעמים אפשר להציל חיים בלי לשים לב. אני מקווה שהפרויקט ישפיע על חייהם של אנשים בכך שיעצים אותם לבקש עזרה אם הם זקוקים לה. אולי לעולם לא אדע שהצלתי מישהו, אבל אשמח לדעת אם עשיתי זאת בדרך כלשהי. אני גם מקווה שככל שכפתור הפרפר ימשיך להתרחב, נוכחותו תרתיע טורפים ותעודד אותם לחשוב פעמיים לפני שיפגעו באחרים. בדרך זו, כפתור הפרפר עשוי לעזור לאנשים על ידי מניעת אלימות במשפחה מלכתחילה.

קרא עוד

בעקבות המצב הבטחוני אנו מצטרפים למאמץ להפיג את חוסר הבהירות ולספק תמיכה לציבור הרחב, עבור כל מי שזקוק.ה לסיוע ועבור כל מי שמעוניינ.ת לספק עזרה

מוזמנים לעבור לחמ"ל המלחמה של הפרפר למציאת דרכים לעזור ולקבל סיוע